Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Anđelka Kuzmić i ambasador Ruske federacije u BiH Igor Kalabuhov posjetili su danas tradicionalnu gastro-turističku manifestaciju “Dani meda, rakije i kotlića” u dobojskom naselju Ritešić.
Manifestacija je održana u Srpsko-ruskom svepravoslavnom etno-selu, koje se gradi u okviru Srpsko-ruskog centra, koji se nalazi uz manastir Svete Matrone Moskovske u Ritešiću.
Ministar Kuzmić istakla je da je Vlada Republike Srpske uvijek prisutna i otvorena za aktivnosti koje okupljaju narod i gdje se svjedoči o rusko-srpskom prijateljstvu. Kuzmićeva je naglasila da prisustvo ambasadora Kalabuhova manifestaciji u Ritešiću pokazuje snagu i zajedništvo Republike Srpske i Rusije.
Ambasador Kalabuhov izjavio je da je Srpsko-ruski duhovni centar i Manastir Svete Matrone Moskovske u dobojskom naselju Ritešić već 16 godina simbol prijateljstva ruskog i srpskog naroda, koje se nastavlja na obostranu korist.
Prilikom posjete manifestaciji “Dani meda, rakije i kotlića”, sa ministarkom Kuzmić, Kalabuhov je istakao da je Ritešić mjesto zajedničkog druženja, razmjene iskustava i novih inicijativa.
“Svaki put kad dolazim ovdje, meni je izuzetno prijatno da komuniciram s običnim ljudima, sa mladom generacijom. Izražavam veliku zahvalnost rukovodstvu Republike Srpske i posebno /predsjedniku Udruženja srpsko-ruskog prijateljstva i jedinstva pravoslavnih naroda/ Zoranu Gajiću koji je inicijator ovih događaja”, rekao je Kalabuhov.
Ministar Kuzmić, ambasador Kalabuhov, poslanik u Narodnoj skupštini Danijel Jošić i zamjenik gradonačelnika Doboja Dijana Kalenić obišli su Manastir Svete Matrone Moskovske, a zatim i lokalne izlagače.
Srpsko-rusko svepravoslavno etno-selo gradi se u okviru Srpsko-ruskog centra, koji se nalazi uz manastir, a koji će imati nekoliko funkcionalnih cjelina, između ostalog, ruski kutak, restoran ruskog cara, salu za sastanke, apartmane za smještaj zvaničnika i hodočasnika, ruski vojni muzej, te rusku bolnicu.
U okviru manifestacije “Dani meda, rakije i kotlića”, održane 2022. godine, položen je kamen temeljac za izgradnju tri kuće – jedne u stilu srpske kuće sa Zlatibora, te ruske i crnogorske.
