Mjesečni boravak u privatnom vrtiću plaćamo 450 KM. Osim toga, svaki mjesec nosimo pelene i vlažne maramice, što je još oko 50 KM.
ali ne rade posao, jer hoćete da izjednačite privatni i državni sektor, a ne kontrolišete državni sektor. Vi ne kontrolišete uopšte javni sektor koji bi prvo morali da iskontrolišete. Izbrišite subvencije, stavite svu djecu, svu djecu ovog grada, koja treba da ide u preškolsku ustanovu u Centar za preškolsko obrazovanje, i onda svakom djetetu isplaćujte jednak iznos novca. To je izvodivo, zato što je Gradska uprava osnivač i vlasnik Centra za predškolsko vaspitanje. Vaše je samo da to uradite – jedan je od prijedloga koji su roditelji iznijeli gradskom menadžeru Mirni Savić Banjac.
Izjednačavanje subvencija?
Ona im je rekla da je prijedlog budžeta upućen upravo na Skupštinu grada, a kada se budžet usvoji imaće se mogućnost da se subvencije dalje nesmetano isplaćuju.
-Negdje je cilj da se te subvencije izjednače. Smatramo da je 165 KM u javnim vrtićima zaista preniska cijena i nije objektivna. Predložićemo da podizanjem cijena u javnim vrtićima i balansom cijena sa subvencijama dođemo otprilike na istu ili što približnju razliku između privatnih preškolskih ustanova i javnih – rekla je Savić Banjac.
Na izjavu roditelja da se u ovom slučaju radi o čistoj diskriminaciji, Savić Banjac ga je upitala da li zna da je Ustavni sud rekao da nije diskriminacija? I poručila da ne može da prihvati tu tvrdnju.
Karlo Tomić, jedan od roditelja koji je bio ispred Gradske uprave, poručio je kako treba da se nađe ekonomska cijena i da sva djeca idu pod Centar za predškolsko obrazovanje i vaspitanje.
-Pa za one za koje nema mjesta, da idu u privatni vrtići, ali da svi dobijaju isto para i oni koji će biti u državnim i oni koji će biti u privatnim vrtićima – rekao je on.
Roditelji poručuju da još nisu dobili subvencije za mart, a krajnji rok za njihovu isplatu bio je 5. april. One za februar kasnile su 40 dana, a novac je uplaćen tek 14. aprila… Ističu da subvencije za boravak djece u javnim vrtićima iznose oko 480, a u privatnim 150 maraka. S druge strane, trošak za dvoje djece iz jedne porodice u javnim vrtićima košta 250, a u privatnim oko 700 maraka.
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković krajem prošle godine je obećao da će, početkom ove, subvencije za privatne vrtiće sa 150 biti povećane na 200 KM. U obećanjima je otišao i korak dalje, poručivši da će, ubrzo nakon toga, biti izjednačene cijene koštanja javnih i privatnih vrtića, piše Srpskainfo.